2018 ACADEMIC RESULTS

Congratulations to all our Year 12 students of 2018 for an outstanding year of academic, community and personal achievements. We commend the hard work and commitment of each and every student in achieving their personal best.

  • All Rounders

    Emily Stevenson was recognised as an All Rounder with results in the top band for 10 units of HSC courses for Chemistry, English (Advanced), English Extension 1, Modern History, Spanish Beginners, Mathematics 2017 and Mathematics Extension 1 2017.

    Another of our students, who name is withheld on request, achieved All Round status with results in the top band for 10 units of HSC courses for Ancient History, Biology, English (Advanced), Mathematics, Studies of Religion and Visual Arts.

    HSC Distinguished Achievers (Band 6 or E4):

    Laetitia CarlilePurcarea

    Music 2

    Louiza Cassimatis

    Drama

    Julia Cassis

    History Extension 

    Sophie Caukill

    Mathematics General 2

    Joy Chen

    Music 2, Music Extension, Chinese In Context

    Georgia Clark

    Textiles & Design

    Willem De Moore

    Mathematics

    Thomas Eveleigh

    Mathematics (Extension 2), Mathematics 2017, Mathematics Extension 1 2017

    Lachlan Fraser

    Mathematics (Ext 2), Music 2, Software Design & Development, Mathematics 2017, Mathematics Extension 1 2017

    Jennifer Hampson

    Community & Family Studies, Design & Technology, Textiles & Design

    Joel Henderson

    Mathematics General 2, Senior Science

    Tahisha Hunt

    Music 1

    Jonathan Kesuma

    History Extension

    Christopher Laurikainen

    Biology, Mathematics

    Theresa Lie

    Visual Arts, Spanish Beginners

    Joshua Madden

    Business Studies, Mathematics

    Marcus Mussawar

    Mathematics General 2, Automotive (Mechanical Technology)

    Caitlin Ong

    English Extension 1, Visual Arts, Mathematics 2017

    Isabella Pfahlert

    Mathematics (Extension 2), Physics, Mathematics 2017, Mathematics Extension 1 2017

    Rebekah Squillace

    Community & Family Studies, Mathematics General 2

    Tamara Tasevski

    Legal Studies, Textiles & Design 

  • The following SGCS students received a NSW rank for their achievements:

    Marcus Mussawar – 2nd Automotive (Mechanical Technology)

    Emily Stevenson – 3rd Spanish Beginners,  14th Modern History

    Name withheld by request – 6th Studies of Religion II

    Congratulations to our Year 11 Mathematics Acceleration students, Joy Anugerah, Esther Chung, Ellen Klimis and Peter Tyas whose Band 6 results place them in the HSC Distinguished Achievers List for 2018.

    Congratulations to Joy Chen for her nomination to ENCORE for her impressive music performance for the HSC. ENCORE is a prestigious event, featuring a select program of outstanding performances and compositions by students, across New South Wales, who studied music for their HSC.

    The creative talents of Jennifer Hampson were recognized with a nomination to Shape 2018. Shape 2018 is the annual NESA exhibition featuring a selection of exemplary Major Projects developed by HSC Design and Technology, Industrial Technology and Textiles and Design students. Jennifer’s Textiles Major Work was also selected for the Texstyle Exhibition.

    Congratulations to Georgia Clark whose Textiles and Design Major Work was selected for the Shape 2018 exhibition at the Powerhouse Museum, Museum of Applied Arts and Sciences, Sydney.

    The Major Works of Visual Arts students, Matisse Whyte and Claire Bryan-Ellis were selected to feature in the HSC Art Rules Exhibition at Hazelhurst Arts Centre, Gymea!